PO PREKLICU EPIDEMIJE COVID-19 SE UKREPI ODPRAVLJAJO, NAŠE TEŽAVE PA SO IZ DNEVA V DAN VEČJE
Zahteva Civilne iniciative Tudi mi smo (samo)zaposleni za nujno obravnavo in sprejem predloga, ki do sedaj ni bil predmet ukrepov za lajšanje gospodarskega položaja malega gospodarstva
V civilni iniciativi Tudi mi smo (samo)zaposleni smo seznanjeni z dejstvom, da je država v sodelovanju s samoupravnimi lokalnimi skupnostmi priskočila na pomoč podjetnikom tako, da jim je obljubila odpis najemnin za mesece, ko zaradi epidemije COVID – 19 niso smeli opravljati svoje dejavnosti. Menimo, da je ta ukrep korak v pravo smer, toda ne v celoti. S tem, ko je država odpisala najemnine svojim najemnikom ter odrekla subvencijo vsem tistim, ki so v najemu pri zasebnikih, se tako ustvarjajo pogoji za nelojalno konkurenco.
V praksi to pomeni, da imamo najemnike, ki so upravičeni do odpisa najemnine in takšne, ki so podvrženi trgu in individualnemu dogovoru z najemodajalcem. Na takšen način zelo hitro vidimo, kdo ima večje možnosti za preživetje.
Ravno na osnovi navedenega in na osnovi informacij, ki jih dnevno prejemamo od podjetnikov v stiski, opozarjamo, da je nujen pristop tudi k ureditvi področja najemnin, ki jih samostojni podjetniki (samozaposleni, s.p.ji, ki zaposlujejo druge osebe, idr.) plačujejo zasebnikom, ne glede na to, ali je zasebnik pravna ali fizična oseba.
Predlog za subvencijo najemnin
Za preživetje in ponovni zagon mikro gospodarstva, ki v Sloveniji predstavlja več kot polovico celotnega gospodarstva, bo potrebno rešitev iskati v odpisu vseh tistih stroškov, ki finančno in materialno ne prizadenejo nobene stranke, le subjekt, ki bi moral te stroške poravnati. Prav tako bi se moralo odpisati stroške, ki jih lahko obe stranki, z nekaj lastnega vložka, še vedno pokrijeta v zadovoljivi meri na način, da ni nobena od strank nesorazmerno oškodovana. Gotovo pa bo morala na pomoč priskočiti tudi država.
Predlagamo, da vsem najemojemalcem, ki imajo status samostojnega podjetnika in so ocenili letni upad prihodkov 2020 vsaj za 10% v primerjavi z 2020, 50% stroška najemnin krije država, ob sočasnem pogoju, da najemodajalci odpišejo 25% stroška najemnine. To pomeni, da najemojemalci sorazmerno za mesec marec ter celoten april ter za sorazmerni delež v mesecu maju plačujejo 25% celotnega stroška najemnine.
Torej:
- 50% celotnega stroška najemnine krije država
- 25% celotnega stroška najemnine odpiše najemodajalec
- 25% celotnega stroška najemnine plača najemnik
- davki iz naslova oddajanja poslovnih nepremičnin fizičnih oseb se za zgoraj omenjeno obdobje odpišejo
- in zgoraj navedena razdelitev velja le v primeru, ko najemodajalec še ni 100% odpisal stroškov najemnine
Implementacija je mogoča na način, da najemodajalec in najemodajalec skupaj vložita izjavo, v kateri izjavljata, da najemodajalec zaradi zmanjšanja prihodkov zaradi epidemije ni ogrožen in njegov mesečni dohodek posledično ne bo upadel pod minimalni dohodek za preživetje (tj. minimalna plača) ter da bo najemodajalec za čas ukrepov plačeval zmanjšano najemnino. Za čas epidemije pa država najemodajalcu krije višino stroška najemnine v višini 50%. Zaradi preprečevanja zlorab se višina stroška najemnine izkazuje s sklenjeno pogodbo o najemu, ki je bila sklenjena pred datumom razglasitve epidemije. Hkrati je potrebno priložiti uradne finančne izpiske o nakazilu in prejemu najemnine, da ne bi prišlo do samovoljnega višanja najemnin z namenom zlorabe državne pomoči. Po prenehanju prejemanja finančne pomoči s se s finančnimi izpisi preveri resničnost posredovanih podatkov in se posledično ustrezno zahteva vračilo pomoči v primeru nepravilnosti.
V Civilni iniciativi Tudi mi smo (samo)zaposleni opozarjamo, da odsotnost državne pomoči na področju najemnin samostojnih podjetnikov, ki se plačujejo zasebnikom, poleg očitnega ustvarjanja pogojev nelojalne konkurence pomeni tudi povečanje finančnih bremen samostojnih podjetnikov, ki se iz prihajajoče gospodarske krize ne bodo izvlekli. Vsakakršno odlašanje pomeni vse večje finančno breme, ki pade samo na samostojnega podjetnika in ne na najemodajalca in državo.